تجسم-اطلاعات

تجسم اطلاعات چیست؟ + چه کسی به مصور سازی داده نیاز دارد؟

در این مقاله سرپ لنسر قصد داریم مطالبی درباره اینکه ” تجسم اطلاعات چیست؟ و چه کسی به مصور سازی داده نیاز دارد؟ ” خدمت شما عرض کنیم. جسی جیمز جارت، طراح اطلاعات می گوید؛ “آنچــــه مردم را هیجـــــان زده و خالص و ساده می کند، تجربیات عالی است. اگر آنها تجـــــربه خوبی با محصول شما داشته باشند و تجربیات خوبی در خدمات شما داشته باشند، نســـــبت به برند شما علاقه مند خواهند بود، آنها متعهد به آن خواهند بود. این روشی است که شـــــما می سازید. چنین تعهدی.»

برای اینـــــکه مردم را مشتاق کنید، باید بفهمید که چه کــــسانی هستند. اگر می خواهید اطــــلاعات را برای ارائه حداکثر ارزش تجسم کنید – بایـــــد کاربر خود را بشناسید. شما فقط می توانید از طریق تحقیقات کاربر بینش عمیقی نســـــبت به کاربران به دست آورید، اما دو دســــــته کلی از کاربـــــــران برای تجسم اطلاعات با دو مجـــــموعه الزامات مختلف وجــــــود دارد: مصرف کنندگان اطلاعات و تحلیلگران اطلاعات.

تجسم-اطلاعات-e655753

مصرف کنندگان اطلاعات

هرکسی در مقطعی مصرف کننده اطلاعات است. مصرف کننده اطلاعات باید از اطلاعات اولیه از چیز جالبی مطلع شود. آنها ممکن است برای تصمیم گیری به اطلاعات نیاز داشته باشند یا فقط برای آموزش به آن نیاز داشته باشند. آنها نمی خواهند یا نیازی به کار برای کسب اطلاعات ندارند – آنها انتظار دارند که ادراک اطلاعات درک را فراهم کند.

برعکس، مصرف کننده اطلاعات نیز ممکن است نیاز داشته باشد که با طراحی ادراک اطلاعاتی، برای انتخاب خاصی به نفع طراح یا شرکتی که نمایندگی می کند، متقاعد شود. بنابراین، ادراکات اطلاعاتی که مصرف کنندگان را هدف قرار می دهد، قصد اطلاع رسانی یا متقاعدسازی را دارد.

 

اشکال رایج تجسم اطلاعات برای مصرف کنندگان اطلاعات
سر آرتور کانن دویل، نویسنده سریال پلیسی معروف شرلوک هلمز گفت: “من هرگز حدس نمی‌زنم. نظریه‌پردازی قبل از داشتن داده‌ها اشتباه بزرگی است. فرد ناخودآگاه شروع به پیچاندن واقعیت‌ها برای تطبیق نظریه‌ها می‌کند، نه تئوری‌هایی که با واقعیت‌ها مطابقت دارند.”

تجسم-اطلاعات-d8679fd443fd55d7e260f6ed

هدف از تجسم اطلاعات برای مصرف کنندگان این است که داده هایی در اختیار آنها قرار دهد تا مجبور به حدس زدن نباشند. در حالی که مصرف کنندگان اطلاعات می توانند و اغلب می توانند اینفوگرافیک های استاندارد و دستگاه های آماری مفید را بیابند، روش بسیار محبوبی برای ارائه داده ها به مصرف کنندگان به روشی غیرقابل تحمل وجود دارد – اینفوگرافیک.

تجسم-اطلاعات96a0781663333

نمودارها

یک اینفوگرافیک می‌تواند ترکیبی از تصاویر، داده‌های گرافیکی و متن باشد و هدف آن این است که داده‌ها را در یک نگاه ساده (و اغلب سرگرم‌کننده) در یک نگاه یا با کمی علاقه درک کند.

نمودارهای کلاسیک مانند نمودار میله ای، نمودار گانت، هیستوگرام و غیره را می توان نمودار در نظر گرفت اما در ذهن مصرف کننده مدرن داده ها – یک اینفوگرافیک چیزی شبیه به زیر است.

 

اینفوگرافیک ها معمولا برای انتقال یک پیام خاص طراحی می شوند. در مثال ما، “آنچه که یک اینفوگرافیک خوب را ایجاد می کند” است، اما ممکن است به همان اندازه “اهمیت تجسم اطلاعات” یا “انتخاب رنگ مناسب برای یک ماشین” آسان باشد.

نمودارهای خوب دقیق هستند. در آن، آنها حاوی اطلاعاتی از منابع معتبر هستند. با این حال، هنگام استفاده از نمودارها برای متقاعد کردن – منبع داده ممکن است ضعیف (در صورت وجود) و غیر قابل اعتماد باشد. مصرف کنندگان هوشمند اطلاعات، اینفوگرافیک را از نظر اعتبار ارزیابی می کنند، اما متأسفانه، بسیاری از مصرف کنندگان اطلاعات این کار را نمی کنند. به همین دلیل است که فید فیس بوک شما (به مرور زمان) پر از مزخرفاتی است که ادعا می کنند درست هستند.

تجسم-اطلاعات-f867df0311f55b53b94b344

روزنامه نگاری داده

یکی دیگر از شکل های رایج تجسم اطلاعات برای مصرف کنندگان اطلاعات، در روزنامه نگاری داده است. برای ترکیب و متحد کردن بصری مفاهیم مختلف استفاده می شود. لازم به ذکر است که روزنامه نگاری داده نیازی به استفاده از تجسم اطلاعات ندارد، با این حال، ارائه داده ها به صورت بصری در روزنامه نگاری داده بسیار رایج است.

در زیر خلاصه ای از فرآیند روزنامه نگاری داده و جایی که تجسم در آن قرار می گیرد آورده شده است:

 

تحلیلگران اطلاعات – تجسم اطلاعات

تحلیلگران اطلاعات نیز از تجسم اطلاعات استفاده می کنند، همانطور که مصرف کنندگان اطلاعات می توانند از این تجسم ها برای تأیید درک خود از ایده ها و مفاهیم استفاده کنند.

 

به عنوان مثال، یک تحلیلگر اطلاعات رسانه های اجتماعی ممکن است نمودار بالا را برای تأیید درک آنها از کاربران معمولی توییتر قبل از ادامه کاوش عمیق تر در روابط توییتر مفید بداند.

با این حال، تحلیلگر اطلاعات معمولاً از تکنیک‌های تجسم اطلاعات داده‌ها استفاده می‌کند نه برای تأیید آنچه از قبل می‌داند، بلکه برای بررسی چیزهایی که نمی‌داند. تجسم‌هایی که استفاده می‌کنند ممکن است به آنها کمک کند با نشان دادن شواهد متناقض برای این نتیجه‌گیری‌ها از نتیجه‌گیری‌های واضح اجتناب کنند، یا ممکن است به آنها کمک کنند تا در پذیرش شانس به عنوان یک رابطه واقعی ثابت دقت بیشتری داشته باشند.

تجسم-اطلاعات-d74428afa43

تجسم اطلاعات

تحلیلگران اطلاعات، بیشتر از مصرف کنندگان اطلاعات، به تجسم اطلاعاتی نیاز دارند که بتوانند با آن تعامل داشته باشند. با توانایی تغییر دیدگاه در مجموعه داده ها و قادر به انجام تنظیمات سریع در مجموعه داده ها – آنها احتمالاً قادر خواهند بود از طریق تجسم اطلاعات، داده ها را به طور کامل بررسی کنند. این امر به ویژه برای تحلیلگران اطلاعاتی که در پروژه های “داده های بزرگ” درگیر هستند صادق است. کلان داده اصطلاحی است که به مجموعه داده های فوق العاده بزرگی اطلاق می شود که در سیستم های کامپیوتری و اینترنت وجود دارد. این مجموعه داده ها، به طور کلی، نمی توانند به راحتی با اشکال سنتی و ایستا تجسم اطلاعات نمایش داده شوند.

کلان داده ها را می توان با استفاده از اینفوگرافیک دیگر، این بار از IBM، به راحتی توضیح داد.

46452c4b0

نتیجه گیری

اگر نحوه استفاده از اطلاعات را درک کنیم، می توانیم تجسم اطلاعات بهتری را برای کاربران نهایی خود ایجاد کنیم. طراحان تجسم اطلاعات نباید مقوله های کلی مصرف کننده اطلاعات و تحلیلگر اطلاعات ارائه شده در این مقاله را به عنوان نقطه پایانی ببینند، بلکه باید شروع ارتباطات تحقیقاتی کاربر خود را ببینند که استفاده از داده ها و الزامات واقعی کاربر برای اطلاعات آنها را تعیین می کند.

 

 

نسخه انگلیسی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *