طراحی لیبل

اگر به دنبال طراحان حرفه ای لیبل هستید تا کار های خود را به آنها بسپارید. یا اگر به دنبال این هستید که به کامل ترین مفهوم طراحی لیبل برسید با سرپ لنسر همراه باشید.

با کلیک کردن بر روی “دانشنامه طراحی لیبل ” از آموزش های رایگان ما استفاده کنید.

امروزه در سراسر دنیا، صنایع مختلف این حقیقت را پذیرفته اند که هر چند طراحی محصولات آنها، با کیفیت خوبی ارائه شود میتوانند فروش بیشتری داشته باشند. به این منظور اهمیت طراحی لیبل افزایش مییابد. طراحی لیبل به دلایل مختلف میتواند برای افراد عادی پیچیده و سخت باشد. لذا برای ساده تر کردن این فرآیند، ابتدا برخی از این عناصر طراحی اغلب توسط مشتری ارائه خواهد شد. باقی کار توسط خود طراح انجام خواهد شد. کار اگر دست یک طراح کار بلد باشد؛ به راحتی میتوان خاطر جمع شد که نتیجه کار خوش است. این راهنما به شما کمک میکند تا به طراحی لیبل تسلط بابید و بهترین خروجی از کار داشته باشید.

یک لیبل عالی مجموع عناصر طراحی گرافیک است که با هم در یک سلسله تعامل میکنند. این عناصر طراحی در همه بخش ها با یکدیگر دیده میشوند. به همین دلیل، مهم است که قبل از شروع به مقیاس بندی، جایگذاری، نوع چاپ و همه عناصر طراحی را کنار هم قرار دهید. هنگامی که تمام عناصر روی لیبل قرار میگیرند. شما به طراحی برچسب تسلط پیدا کردید.
 
Label-design

 

بگذارید در طراحی لیبل عناصر نفس بکشند

یکی از مواردی که در طول فرآیند طراحی برچسب باید در نظر داشت این است که هدف طرح لیبل تزئین نیست. دوم اینکه قرار نیست تمام فضای لیبل پر شود. قرار نیست طراح از همه فضا استفاده کند. طراحی برچسب باید به یکنواختی برسد و این یکنواختی نیازمند عنصر فضای خالی نیز است.
Label-design-empty
 
یک لیبل ارگونومیک مشمول تعادل بین فضای خالی و پر است. در عکس بالا، توجه کنید که چگونه نام طعم‌ ها در فضای باز بالای خطوط و اطلاعات بیشتر در فضای کوچک‌تر در پایین استفاده شده اند. متون بسیار آزاد هستند و تداخلی ندارند. آزاد و رها…
 

سایزبندی، عنصر مهم در طراحی لیبل

از آنجایی که طراحان لیبل اغلب بر تولید چاپ نظارتی ندارند و یا حتی محصول نهایی را نمیبینند. این احتمال وجود دارد که آن عناصر را نسبت به یکدیگر بدون توحه به نسبت فیزیکی مقیاس کنند. به زبان ساده تر، اگر طراحی برچسب روی صفحه کامپیوتر خوب به نظر برسد، دلیل بر این نیست که در آن سایز بندی در چاپ خوب میشود یا خیز؟
 
متأسفانه این یک اشتباه بزرگ و رایج بین طراحان است. در محصولهای چاپی، اندازه یک عنصر طراحی نسبت به اندازه خروجی آن خیلی مهم است. به خصوص برای لیبل! فقط به این دلیل که روی صفحه کامپیوتر زیبا است، به این معنی نیست که در چاپ زیبا خواهد بود.
Label-design-rosedesign
 
 

ارزیابی سایزبندی بدون پرینتر

خب راه حل چیست؟ در یک کلام! خودتان چاپ کنید! هر طراح لیبلی باید بعد طراحی، خروجی کار را پرینت کند و ببیند روی کاغذ چه شکلی است. اگر لیبل قرار است در جنس PVC یا متالایز چاپ شود و شما دسترسی به این چاپگر ها ندارید اسکالی ندارد. اما حداقل نیاز است که روی کاغذ معمولی چاپ کنید. بنابراین با این روش، شما میتوانید به یک سطح نسبی ارزیابی از وضوح، فاصله و در نهایت سایزبندی دست پیدا کنید.
 
کسانی که به پرینتر هم دسترسی ندارند نگران نباشند. یک ترفند وجود دارد که در حدی میتواند به طراح کمک کند. با این ترفند تا حد قابل قبولی طراجی میتواند اندازه واقعی عناصر را بدون پرینتر درک کند.
اولین قدم این است که نرم افزار طراحی مورد نظر خود را باز کنید. یک مربع درست به عرض ۱۰ سانتی متر بسازید. سپس با استفاده از یک خط کش که روی مانیتور قرار میدهیم. بدون برداشتن خط کش، مرتبا تا حدی زوم این و زوم اوت میکنیم تا عرض مربع به ۱۰ سانتی واقعی در صفحه نمایش برسد. بنابراین با این روش، با این میزان زوم، شما به اندازه واقعی لیبل در صفحه نمایشتان خواهید رسید.
 
label-package-design-label

 

 

چک لیست طراحی لیبل

اطمینان حاصل کنید که قبل از طراحی شما موارد زیر را دارید:
 
  • لوگو شرکت
  • جزئیات محصول: بررسی کنید که آیا جزئیات ارائه شده کافی است؟ بررسی کنید وقتی مشتری به محصول نگاه میکند به چه اطلاعاتی نیاز پیدا خواهد کرد؟ بررسی کنید مشتری شما چه کسانی هستند و چه اطلاعاتی میخواند؟ اگر همه این ها در نظر گرفتید. این را نیز در نظر بگیرید که هر چه طراحی برچسب خلوت تر باشد بهتر است.
  • ابعاد لیبل: مهم ترین عنصری که در چیدمان باید لحاظ شود، ابعاد لیبل است. پس آن را به آینده موکول نکنید.
  • نوع چاپ: این مورد به شما میکند تا بدانید لوگو یک رو است یا دو رو؟ بعضی از چاپ ها مثل متالایز، شما محدودیت رنگ دارید. لذا قبل از طراحی استیکر باید بدانید نوع چاپ برچسب چیست.
Label-design-orange-syrup
 
 

کار های نهایی طراحی لیبل

زمانی که کارفرما طرح نهایی را تایید کرد. طراح باید تمامی فایل های طراحی را برای او ارسال کند. جزئیات کار به شرح زیر است:
فایل قابل ویرایش (EPS, PSD, AI, CDR)
عکس (JPEG یا PNG)
نکته: مطمئن شوید که همه فایل ها در حالت رنگ CMYK و وضوح ۳۰۰ dpi میباشند.

Label-design-hat-black

نتیجه گیری

مفاهیم فوق صرفاً دستورالعمل های اصولی و تجربی هستند. هیچ فرمول کاملی برای راحتی محض وجود ندارد. کیفیت طراحی برچسب تا ۹۰% به تجربه و کاربلدی طراح بستگی دارد. این دستورالعمل ها صرفا برای هدایت الهام طراح و خلاقیت او است. راهنمایی است که طراح را به مقصدی بی نظیر و خلاق هدایت کند. بنابراین اگر میخواهید به کیفیت مطلوبی از طراحی برچسب برسید. حتما به طراحی که برای خود انتخاب میکنید توحه ویژه ای داشته باشید.
از جذاب ترین و با دوام ترین خانواده لیبلها، میتوان به لیبل ژله ای و لیبل پلی کربنات اشاره کرد. پیشنهاد میکنم راجب این لیبل تحقیق کنید.
امیدوارم این صفحه کمکی به شما کرده باشد. اگر نظری دارید برای ما کامنت کنید. اگر هم سفارش طراحی برچسب دارید؛ سرپ لنسر همراه بی دریغ شماست! طراحان ما گزینه ای عالی برای انتخاب هستند.