طراحی کارت ویزیت

اگر به دنبال طراحان حرفه ای کارت ویزیت هستید تا کار های خود را به آنها بسپارید. یا اگر به دنبال این هستید که به کامل ترین مفهوم طراحی کارت ویزیت برسید با سرپ لنسر همراه باشید.

با کلیک کردن بر روی “دانشنامه طراحی کارت ویزیت” از آموزش های رایگان ما استفاده کنید.

یک کارت ویزیت خوب باید تصویر کلی کسب و کار شما را به خوبی نشان دهد. با توجه به اندازه کارت ویزیت که معمولا ۹ در ۵ است. پس بنابراین چگونه پیامی را در چنین فضای کوچکی میتوان منتقل کرد؟

انتظار نداشته باشید که کارت ویزیت شما بتواند تمام شرکت شما را در آن فضای کوچک اظهار کند. آنچه که باید از کارت ویزیت انتظار داشته باشید: ارائه یک تصویر کلی و حرفه ای از شرکت (یا شخص) که مردم به خاطر بسپارند. رنگ، فرم بندی کارت ویزیت شما ارتباط بسیاری با جذابیت و توانایی آن در انتقال حس و اطلاعات شرکت دارد. اگر تجارت شما در حوزه تولید اسباب بازی و بازی های کودکان است. از رنگ های روشن و کودکانه استفاده کنید. از سوی دیگر، اگر خدمات مشاوره مالی به مشتریان میدهید و میخواهید کارت ویزیت شما حرفه‌ای و قابل اعتماد باشد. بنابراین ظاهری ساده مانند تایپوگرافی سیاه روی پس‌زمینه خاکستری یا سفید داشته باشید.

نکته کلیدی: برای افراد مهم و شاخص همیشه بیش از یک کارت بدهید. (تا بتوانند آن را به دیگران بدهند). این عمل به منزله معرفی و تبلیغ اتوماتیک شما خواهد شد.

Business-Card-rosedesign

کارت ویزیت چیست؟

کارت ویزیت یک کارت کاغذی کوچک ( معمولا به اندازه کارت اعتباری) است که حاوی جزئیات کسب و کار شما، مانند نام، اطلاعات تماس و لوگوی برند است. طراحی کارت ویزیت بخش مهمی از برندسازی را تشکیل میدهد. باید به عنوان یک توسعه بصری عالی برای ایجاد هویت برند عمل کند.

در این صفحه، همه چیزهایی را که باید در مورد طراحی کارت ویزیت بدانید را ذکر میکنیم تا بتوانید دقیقا به طراح خود بگویید که چه میخواهید! کارت‌ ویزیت قبل از هر چیز بهتر است شخصی باشند. بنابراین با همراه باشید تا به اطلاعات کامل این موضوع دسترسی پیدا کنید.

در ادامه به هشت مرحله طراحی کارت ویزیت میپردازیم. قبل از شروع به کار؛ اجازه دهید کمی در مورد آنچه که نیاز دارید بدانید صحبت کنیم.

elegant-minimal-black-yellow-business-card

۲ عنصر کلیدی در طراحی کارت ویزیت

اگر شما موسس یک شرکت استارتاپ کوچک و بزرگ، یا سازمان یا حتی یک فریلنسر تنها باشید. ۲ عنصر کلیدی در طراحی کارت ویزیت وجود دارد که باید قبل از اینکه حتی به کارت ویزیت فکر کنید؛ برای آن فکری کنید.

  1. لوگو
  2. رنگ بندی

لوگو و رنگ بندی دو مورد از مهم ترین انتخاب های بصری برای طراحی کارت ویزیت یا حتی ایجاد یک برند هستند. این عناصر نه تنها نقش بزرگی در ایجاد کارت ویزیت شما ایفا میکنند. بلکه به تأثیرگذاری بر سایر عناضر مانند چیدمان، متن و … نیز کمک خواهد کرد. برای طراحی لوگو شخصی به صفحه طراحی لوگو مراجعه کنید. باید از لوگو خود به عنوان بنیان کارت ویزیت استفاده کنید. آن را به بزرگترین و مهم ترین عنصر کارت ویزیت تبدیل کنید. از طرف دیگر ترجیحا پالت رنگی را در یک یا دو رنگ نگه دارید. (گرادینت های با کنتراست پایین را یک رنگ حساب کنید)

یکی دیگر از فعالیت‌های مقدماتی که باعث میشود؛ بقیه مراحل طراحی کارت ویزیت به طور روانتری انجام شود. شما باید بدانید که میخواهید با چه چیزی در ارتباط باشید. به عنوان یک فرد یا شرکت شما که هستید؟ چه نقشی دارید؟ میخواهید کارت ویزیت شما چه چیزی اظهار کند؟ این جوابها با کلمات و طراحی بیان شود.

این موضوعی است که ارزش بحث و نیاز به تفکر دارد. بنابراین اگر میخواهید عمیقتر بروید. چند دقیقه وقت گذاشتن برای فکر کردن به برندتان به شما کمک میکند تا در مورد برخی از سوالات طراحی کارت ویزیت و هر طراح گرافیک دیگری به خود کمک کنید. با ذهن بازتری و حرفه ای تر عملیاتهای طراحی شما انجام خواهد شد.

نحوه طراحی کارت ویزیت در ۸ مرحله

هنگامی که لوگوی خود و رنگ برندی خود را ایجاد کردید و انتخاب کردید. پیش زمینه خوبی برای آنچه از کارت ویزیت میخواهید بدست آورده اید و آماده شروع کار طراحی ویزیت هستید. هشت مرحله زیر را دنبال کنید تا به راحتی تصمیم بگیرید که کدام طراحی کارت ویزیت برای شما بهتر است. این هشت مرحله تمام چیزی است که برای ایجاد یک کارت ویزیت کاملا کاربردی و بی نقص نیاز دارید.

۱. شکل کارت ویزیت خود را انتخاب کنید

اگر قبلا در مورد سایز کارت ویزیت فکر کردید، میتوانید خیلی سریع به مرحله دوم بروید. با این حال اما اگر درباره همه گزینه‌ های روی میز خود فکر نکردید یا دسترسی نداشتید. به خواندن این مطلب ادامه دهید.

با پیشرفته تر و مقرون به صرفه تر شدن فناوری های چاپ؛ حق انتخاب بیشتر شده است. فناوری دایکات به شما این امکان را میدهد که هر شکلی را که می خواهید برش دهید. شما میتوانید به سادگی برای دوستانه تر نشان دادن کارت ویزیت گوشه های آن را گرد انتخاب کنید. اما اگر میخواهید کاملا منحصر به‌ فرد باشید. این امکان وجود دارد که بتوانید از هر شکلی استفاده کنید. شکل حیوانات، شکل محصولاتی که میفروشید و هر چیز دیگری…

اینکه آیا میخواهید از اشکال خلاقانه و خاص استفاده کنید بستگی به حسی دارد که میخواهید منتقل کنید. اشکال خاص شما را بامزه‌ تر نشان خواهند داد. اما این را در نظر بگیرید که اشکال های خاص میتوانند به صنایع رسمی‌ تر آسیب بزنند و تاثیر منفی بگذارند.

۲. اندازه کارت ویزیت خود را انتخاب کنید

تصمیم بعدی شما اندازه کارت ویزیت است. در این پایین متداولترین سایز های کارت ویزیت آمده است:

۳. لوگو خود را اضافه کنید

اکنون که شروع به ترسیم عناصر بصری طراحی کارت ویزیت کردید. اول از همه لوگو خود را اضافه کنید. لوگوی شما (معمولا) باید در مرکز یا در خط فرضی بالای کارت ویزیت قرار گیرد، اگر چه عنصر های دیگر و عنصر های گرافیکی مکمل نیز میتوانند در مواقعی مفید باشند. اما لوگو مهم ترین آنهاست.

فراموش نکنید که شما دو طرف کارت ویزیت را در اختیار دارید. یک استراتژی این است که یک طرف کارت ویزیت را تماما به لوگو اختصاص دهید. طرف دیگر را به اطلاعات تماس اختصاص دهید. گرچه، داشتن لوگو در هر دو طرف نیز خوب است. بنابراین میتوانید لوگو را با سایز کوچکتر را در کنار اطلاعات تماس قرار دهید.

این استراتژی تنها یک استراتژی بین بسیاری از استراتژی ها است. بنابراین با خیال راحت با قرار دادن لوگو در هر جایی که میخواهید آزمایش کنید تا زمانی که یکی از آنها را متناسب با سلیقه خود است را بیابید. اما پیشنهاد ما این است که بیشتر این موضوع را به طراح خود بسپارید و از تجربه آنها استفاده کنید.

۴. متن های لازم را اضافه کنید

اینکه در کارت ویزیت شما چه اطلاعاتی وجود دارد کاملا به شما بستگی دارد. افرادی که در خانه خود کار میکنند به آدرس در کارت ویزیت نیاز ندارد. از طرف دیگر اقرادی که محل کار خود حضوری مشاوره میدهند؛ به آن نیاز دارند. تمام نکته این است که افراد مختلف از متن های مختلف برای کارت ویزیت خود استفاده میکنند.

بنابراین قدم بعدی این است که تصمیم بگیرید چه چیزی را روی کارت ویزیت خود قرار دهید. در زیر فهرستی از برخی از انتخاب‌ های متداول برای متن کارت ویزیت آمده است. با خیال راحت میتوانید تصمیم بگیرید که چه مواردی را میخواهید قرار دهید.

اسم برند: هر کارت کاری نیاز به اسم برند دارد. مطمئن شوید که نام و نام تجاری (برند) شما در لحظه قابل تشخیص است.

نام شرکت: به جز علائم تجاری شخصی، نیاز به معرفی نام شرکت شما است.

عنوان شغلی: برای کارت ویزیت های سنتی، عنوان شغلی خود را درج کنید. این عنصر به کارفرما کمک میکند تا به کارفرما یادآوری کند که شما چه کسی هستید، چه کاری انجام میکنید.
شماره تلفن: حتما یک راه ارتباطی برای مخاطب خود ایجاد کنید
ایمیل: ایمیل برای کارت ویزیت تجاری و رسمی ضروری است. قرار دادن آن به مخاطب شما این اجازه را میدهد که اسناد را از طریق ایمیل برای شما ارسال کنند.
وبسایت: قرار دادن آدرس وب سایت شما یک راه عالی برای اعتماد سازی است.
شیکه های اجتماعی: قرار دادن واتساپ و تلگرام به مشتری شما اجازه دستری سریعتر و ارزانتر را میدهد. اگر هم در اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی فعالیت میکنید؛ میتوانید آنها را نیز درج کنید.
عنوان: برای جذب مشتریان به محل کار یا فروشگاه یا اقدام به خرید ضروری است.
QR کد: اگرچه دیگر به اندازه سالهای گذشته محبوب نیست. اما QR Code هنوز یک میانبر مناسب برای انتقال هر داده‌ای است که میخواهید ایجاد کنید.

تمام این اطلاعات، اطلاعات متداول است که مورد استفاده قرار میگیرد. لذا لازم نیست حتما از همه آنها در طراحی کارت ویزیت خود استفاده کنید. به طور کلی درست نیست اطلاعات زیاد و بیش از حد روی کارت قرار ندهید. به زبان ساده تر: سعی کنید کارت ویزیت خود را تا حد امکان شلوغ نکنید!

۵.تایپوگرافی خود را انتخاب کنید

نوع تایپوگرافی همیشه مهم است.  بیایید تایپوگرافی را به سه دسته اصلی تقسیم کنیم:

سایز: انتخاب اندازه متون برای حفظ خوانایی خیلی مهم است. برای انتخاب سایز متون باید فرم بندی نیز را در نظر بگیرید. فکر نکنم بخواهید فرم کارت ویزیت خود را به هم ریخته کنید. بنابراین متن را به اندازه کافی کوچک نگه دارید تا فضای زیادی بین عناصر گرافیکی باشد. استفاده از فضای خالی یکی از مهم ترین تکنیک های برای زیبا تر کردن کارت ویزیت است.

فونت: انتخاب فونت نیز چیزی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت و سرسری انتخاب کرد. یک فونت شکیل و مدرن؟ یک فونت ساده؟ یک فونت درشت؟ یک فونت نازک؟ یک فونت تک و کلاسیک؟ مطمئن شوید که فونت به راحتی خوانا باشد.

رنگ: یکی از مهم ترین مراحل طراحی کارت ویزیت اینجاست! در این مرحله است که طرح رنگی از قبل انتخاب شده شما به کار می آید. استفاده کردن از رنگهای مشابه ممکن است با هم زیبا به نظر برسند؛ اما خواندن آنها سخت خواهد شد.، بنابراین برای وضوح، حتما از کنتراست استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که این مرحله را بیشتر به طراح خود بسپارید و با طراح خود مشورت کنید. بهترین کار این است که رنگ کلی خود را انتخاب کنید (مثلا: نارنجی). بعد انتخاب دقیق کد رنگی را به طراح بسپارید. (مثلا: #FF3D00)

۶.نوع چاپ و جنس کارت ویزیت را انتخاب کنید

اکنون که به مرحله نهایی و پایانی رسیده اید، زمان آن فرا رسیده است که در مورد نوع چاپ تصمیم گیری کنید. هر جنسی ویژگی های خود را دارد. هر کدام به نوبه خود زیبا است. باید نسبت سلیقه، بودجه و حوزه کسب و کار انتخاب کرد.

۷. یک طراح گرافیک انتخاب کنید

اگر یک کارت ویزیت عالی میخواهید، نیاز است که یک طراح حرفه ای پیدا کنید که بتواند کارت رویایی مد نظرتان را برای شما به واقعیت تبدیل کند. هر موقع که فرد مناسب را پیدا کردید، سعی کنید مشخص کنید که حوزه کسب و کار شما چیست؟ مخاطبین شما چه کسانی هستند؟ به دنبال چه سبکی در طراجی هستید؟ تا طراح شما بتواند فکر شما را به واقعیت تبدیل کند.

 

۸. طراحی خود را تمام کنید (پرداخت نهایی)

وقتی که تمام این مراحل را از پیش رو برداشتید. وقت آن است پرداخت های نهایی انجام شود. ریزه کاری های نهایی انجام شود. این مرحله بیشتر برای کارفرما است که همه چیز را چک کند که طراحی هیچ مشکلی نداشته باشد. مثلا حتما چک کنید که غلط املایی وجود نداشته باشد یا شماره ای اشتباه نباشد. در غیر این صورت به طراح گوش زد کنید تا درست کند. این مرحله برای بازبینی شما است. چرا که زمانی که کارت ویزیت چاپ شد؛ اگر مشکلی در طرح بوجود بیاید، چون طراح کار را برای شما ارسال کرده است. مسئولیتی این باب قبول نمیکند. لذا در این مرحله طرح را به خوبی ارزیابی کنید که هیچ مشکلی نداشته باشد

دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که در دام های پیش پا افتاده نیفتاده باشید. آیا متن خوانا است؟ آیا رنگ ها با هم تضاد ندارند؟

فراموش نکنید که در پایان فایل طراحی را به صورت فایل وکتور و پی دی اف مبتنی بر وکتور، از طراح خود بخواهید.

نتیجه گیری

کارت ویزیت شما چیزی فراتر از اطلاعات تماس شما است. کارت ویزیت نشان دهنده شما و برند شماست. حضور کارت شما در هر مکان و زمانی بیانگر این است شما در آن مکان و زمان حضور دارید. برای خود و کارت ویزیتتان ارزش قائل شوید. زمان کافی صرف ایجاد یک طرح عالی کنید. سپس یک طراح ماهر پیدا کنید تا افکار شما را به واقعیت تبدیل کند. اگر میخواهید طراحی کارت ویزیت خود را به ما بسپارید همین الان با ما تماس بگیرید.