طراحی سربرگ

اگر به دنبال طراحان حرفه ای سربرگ هستید تا کار های خود را به آنها بسپارید. یا اگر به دنبال این هستید که به کامل ترین مفهوم طراحی سربرگ برسید با سرپ لنسر همراه باشید.

سربرگ برگه ای از پیش چاپ شده برای نامه ها، یادداشت ها و … است. گنجاندن سند و پیام با همچین برگه ای برند و شرکت شما را حرفه ای جلوه میدهد. به علاوه به بقای برند شما کمک خواهد کرد.
از متداول ترین نمونه های سربرگ میتوان به موار دزیر اشاره کرد:
  • سربرگ شرکت
  • سربرگ رسمی
  • سربرگ ساده
اگر در مورد طرح سربرگ مطمئن نیستید؟ اگر تم اختصاصی یا کد رنگی اختصاصی برای برند خود ندارید؟ حتما از یک طراح گرافیک کمک بگیرید. با دستورالعمل های برندسازی و دانش گرافیک خود برای قالب و طراحی سربرگ شما پیشنهادات خوبی خواهد داد. لوگو، پالت رنگی اختصاصی و فونت‌های برند خود را به سربرگتان اضافه کنید تا یک سربرگ را متعلق به خودتان کنید. اما نکته های ریز و درشت برای طراحی سربرگ وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید. شما چه طراح باشید، چه کارفرما، از این نکاتی که آغشته به سالیان سال تجربه و تلاش هستند و به صورت رایگان در اختیار شما قرار گذاشته استفاده کنید. حتما نظر های ارزشمند خودتان را در قسمت کامنت ها برای ما بگذارید. پس بی معطلی شروع کنیم!
طراحی-سربرگ
 
 

۱. دوراهی سادگی و شلوغی

هر زمان که احساس کردید که طرح سربرگتان کمی شلوغ شده است. بدون هیچ درنگی طرج را خلوت کنید. ساده نگه داشتن طرح سربرگ هیچ اشکالی ندارد. آرم یا لوگو و اطلاعات تماس خود را در طراحی نگه دارید.
 

۲. علائم جهت دار در طراحی سربرگ

در طراحی گرافیک، ما با ضمیر ناخودآگاه سر کار داریم. لذا کمی روانشناسی در طراحی نیاز است. علائم جهت اگر به صورت نامحسوس وجود داشته باشد؛ به صورت ناخودآگاه حس خوشایندی به مخاطب خواهد داد. اما شما در لبه تیغی حرکت خواهید کرد. گفتیم نامحسوس… چرا که اگر محسوس باشد مخاطب به صورت ناخودآگاه حس میکند او را خنگ فرض کردید.
 
اگر چه این نشانه های جهت دار برای سربرگ ضروری نیستند، اما در صورت نیاز استفاده هدفمند از آنها میتواند به جریان تاثیر گذاری مخاطب کمک کند. یک راه ساده برای افزودن یک نشانه بصری جهت دار به سربرگ، استفاده از شکل فلش در پس زمینه هدر (header) سربرگ است که به قسمت اصلی (body) اشاره میکند.
 
 

۳. یک فوتر (footer) خلاقانه

تمام حرکت و ترفند های خلاقانه طراحی گرافیکی مورد استفاده شما در طراحی سربرگ برای فوتر خواهد بود. لذا اگر میخواهید خلاقیتی به خرج دهید برای فوتر نگه دارید.  این قسمت در سربرگ شما است که میتوانید اطلاعات تماس مانند شماره تلفن، ایمیل و وب سایت شرکت خود را در آن قرار دهید. اما دقیقا در این قسمت است که مخاطب تصمیم میگیرد که حس او نسبت به شما چیست؟ همیشه باید به یاد داشته باشید که لوگو، کارت ویزیت، سربرگ یا … بیانگر شما و برند شماست. حضور هر کدام از آنها پیش مشتری، به این معناست که شما در آنجا حضور دارید. در نتیجه شما در بیزینستان با لوگو، کارت ویزیت، سربرگ یا سایتتان قوانین زمان و مکان را نقص خواهید کرد.
 
 

۴. عکس یا وکتور برای کادربندی

به جای استفاده از یک هدر و فوتر استاندارد، میتوانید از یک تصویر برای قاب بندی استفاده کنید. با این کار میتوانید خاص بودن خود را تایید کنید. این یک راه عالی برای افزودن شخصیت به برند شماست.
 

۵. دو یا سه رنگ متضاد برای طراحی سربرگ

برای طراحی یک سربرگ و فوتر اختصاصی فرصت خوبی است برای افزودن کمی رنگ به طرح… از استفاده از رنگ های متضاد نترسید. اگر چه رنگها و پس‌زمینه‌ های پررنگ یکی از چالشی ترین گرایش‌های طراحی گرافیک است. اما استفاده مناسب و هدفمند از آن میتواند بسیار تاثیرگذار باشد. یکی از راه‌ های نزدیک شدن به انتخاب رنگ مناسب، انتخاب دو رنگ مکمل است. دانش تخصصی طراحی گرافیک و رنگشناسی حرف اول و آخر را در اینجا میزند.
طراحی-سربرگ.png-letterhead-designs-13
 

۶. لوگو، یکی از مهم ترین عنصر طراحی سربرگ

هدف سربرگ این است که برند شما در تمام مکاتبات تجاری شما قابل تشخیص برای عموم باشد. به همین دلیل هم است که مردم لوگوی خود را در بالای هدر قرار میدهند. لوگو باید در نگاه اول و به راحتی قابل تشخبص باشد. در اینجا هم ضمیر ناخودآگاه و آگاه کار میکند. برای هر دو ضمیر باید طراحی کرد. به فرض اینکه لوگو شما مناسب است. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که طراحی هدر باید طوری انجام شود که با لوگو ادغام شود. به گونه ای که لوگو عنصر اصلی بی قید و شرط هدر است.
 
آیا به یک لوگوی جدید نیاز دارید؟ به صفحه طراحی لوگو مراجعه کنید و در آنجا میتوانید با انواع لوگو نیز آشنا شوید. نکات کامل طراحی لوگو نیز آمده است تا با چشم باز لوگو خود را انتخاب و سفارش دهید.
 
 

۷. تقارن نامتعادل یا متعادل؟

برای اینکه به طراحی خود ظاهری تازه ببخشید. از عدم تقارن به نحو احسنت استفاده کنید. تعادلی که به صورت نامتقارن در طراحی سربرگ ایجاد میشود. به مراتب بهتر از تقارن است. تعادل نامتقارن باعث ایجاد حس حرکت طراجی شده و در نتیجه یک طراحی جالب همراه با حرکت است. عنصر حرکت یک اصل اساسی در طراحی جذاب است. وقتی طرح شما دارای حرکت باشد. مردم تمایل بیشتری به نگاه کردن به آن خواهند داشت. اگر میخواهید بدانید تعادل متقارن و نامتقارن چیست؟ به این صفحه مراجعه کنید.

سربرگ مناسب برای کسب و کار شما باید چشم نواز باشد. زمانی که از عدم تقارن به نفع خود استفاده میکنید. فضای سفید بیشتری در قالب سربرگ خود خواهید داشت. همانطور که میدانید بکی از مهم ترین عناصر طراحی فضای خالی است. بنابراین وجود تعادل متقارن، رعایت ۲ تا از عناصر مهم طراحی را برای شما تضمین خواهد کرد.

 
 

۸. طراحی چشم نواز پس زمینه تیره

یکی چالشی ترین کارهایی که شما میتوانید در طراحی سربرگ انجام دهید. استفاده از پس زمینه تیره یا مشکی است. اگر میخواهید انتظارات مخاطب را برانگیزید. اگر میخواهید برچسب تایید بر خاص بودن خود بزنید. پس زمینه مشکی موثر خواهد بود. به طور کلی استفاده از رنگ مشکی در طراحی حس قدرت را القا میکند. پس لازم است قبل از این کار به تمام مزایا، معایب و عواقب آن نیز فکر کنید. استفاده از پس زمینه تیره یا مشکی مانند استفاده از یک چاقو تیز است. باید حتما دست یک آشپز ماهر باشد در غیر این صورت ممکن دست خود را ببرید.
طراحی-سربرگ.png-Paper-Mockup-PSD
 

۹. گرادینت در طراحی سربرگ

اگر می خواهید برند تان برای عموم بروز نشان دهید؛ استفاده از گرادینت الزامی است. البته میتوانید این دوز گرادینت را نسبت به سیاست برندتان خودتان تعیین کنید. گرادینت میتواند خیلی قوی و پر زرق و برق باشد یا میتواند خیلی ملایم و نامحسوس باشد. به یاد داشته باشید که این سربرگ ها به دست مشتریان خواهد رسید. لذا از انتخاب رنگ آگاه باشید. با استفاده از روانشناسی رنگ، رنگ های خود را انتخاب کنید. چرا که پیش زمینه ای که مشتری میتواند از شما داشته باشد؛ تا حد زیادی به تم رنگی سربرگ برخواهد گشت.