symmetric-and-asymmetric-balance

تعادل متقارن و نامتقارن چیست؟ ☯️ (+عکس)

در این مقاله سرپ لنسر سعی داریم درباره یکی از جنبه های طراحی و طراحی گرافیک صحبت کنیم. اطلاعات این مقاله راجب تعادل متقارن و نامتقارن است. امیدواریم بیشترین استفاده را ببرید. اگر خوشتان آمد برای دوستان و همکارانتان به اشتراک بزارید. بیایید نگاهی به یکی از معروف ترین ساختمان های جهان – تاج محل بیندازیم. در حالی که دلایل زیادی وجود دارد که چرا تاج محل از نظر زیبایی شناسی دلپذیر است، یکی از دلایل آن تعادل متقارن آن است که حس سنت گرایی و ثبات را برمی انگیزد. از اساسی ترین اصول طراحی طراحی لوگو و همچنین طراحی لوگو موشن میتوان به ریتم و تعادل اشاره کرد.
symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-tajmahal

تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)

حالا بیایید نگاهی به یک اثر هنری معروف دیگر بیاندازیم – شب پرستاره ونسان ون گوگ. این نقاشی، بر خلاف تاج محل، نامتقارن است – با این حال، هنوز هم از نظر طراحی متعادل و استراتژیک است.
symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-13234
با نگاهی به تاج محل و شب پر ستاره، می توانید زیبایی عمیق هر دو نوع تعادل را در طراحی مشاهده کنید. اما برای استایل روزمره، کدام یک را باید استفاده کنید؟ تفاوت واقعی چیست؟
در اینجا، تعادل نامتقارن و متقارن را تعریف می کنیم و این دو را با هم مقایسه می کنیم تا بتوانید برای اهداف خلاقانه خود انتخاب مناسبی داشته باشید.
بایدها و نبایدها را در طراحی گرافیک کشف کنید تا اینفوگرافیک خود را به سطح بالاتری ببرید.

تعادل متقارن را تعریف کنید

تعادل متقارن زمانی اتفاق می افتد که شما دو طرف یکسان از یک طرح با یک نقطه مرکزی برای محور داشته باشید – بنابراین اگر طرح را به نصف برش دهید، سمت چپ و راست تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند. برای اینکه یک طرح دقیقاً یکسان در نظر گرفته شود، باید از هر دو طرف تصاویری با اهمیت یکسان داشته باشد.
symmetric-and-asymmetric-balance-1ABQBXQ5YaOuhPIi9FholaU
طراحی متقارن به شما این امکان را می دهد که به طور یکنواخت توجه را به تمام قسمت های تصویر جلب کنید. از آنجایی که این شکل از طراحی معمولاً بسیار ساختار یافته و سفت و سخت است، به آن تعادل رسمی می گویند. برای بازاریابان، طراحی متقارن برای پروژه‌هایی مانند دعوت‌نامه‌های رویداد یا پیشنهادهای تخفیف عالی است، اما اگر در قطعات خلاقانه‌تر استفاده شود، می‌تواند خسته‌کننده به نظر برسد.

تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)

بیایید به یک مثال (بسیار اساسی) از تعادل متقارن نگاه کنیم:
symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-painting
کاملاً تاج محل نیست، اما این کار را انجام می دهد.
symmetric-and-asymmetric-balance-in-architecture-min
Azadi_Tower-symmetric-and-asymmetric-balance

تعادل نامتقارن را تعریف کنید

تعادل نامتقارن زمانی اتفاق می‌افتد که در هر دو طرف طراحی، تصاویر متفاوتی داشته باشید، اما تصویر همچنان متعادل به نظر می‌رسد. برای اینکه یک طرح نامتقارن در نظر گرفته شود، طرح باید دارای وزن بصری نامتقارن در هر دو طرف باشد، اما این تصاویر نامتقارن باید یکدیگر را متعادل کنند.
طرح های نامتقارن می توانند احساس حرکت را برانگیزند و مدرن تر از طرح های متقارن به نظر برسند، اما ایجاد روابط بین عناصر طراحی می تواند دشوارتر و کمتر مستقیم باشد.
بیایید به مثالی از تعادل نامتقارن نگاه کنیم:
symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-2434
توجه به این نکته مهم است که تعادل نامتقارن همچنان استراتژیک است – قرار دادن اشکال به صورت تصادفی در اطراف صفحه ترکیب قانع کننده ای ایجاد نمی کند. برای ایجاد یک طراحی نامتقارن موفق، هنوز باید بدانید که چگونه تصویر را متعادل کنید.
برای مثال، «شب پرستاره» اثر ونسان ون گوگ از یک صحنه بصری قابل توجه، یعنی خورشید، در بالا سمت راست استفاده می کند و آن را با درخت سرو تیره در پایین سمت چپ متعادل می کند. اگر ون گوگ خورشید و درخت را در سمت راست صفحه قرار دهد، تعادل نامتقارن موفقیت آمیز نخواهد بود.

تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)

تعادل نامتقارن در مقابل تعادل متقارن

تعادل نامتقارن زمانی اتفاق می‌افتد که شما دو طرف متفاوت از یک طرح داشته باشید و وزن بصری ناهمواری داشته باشید، اما همچنان حس تعادل داشته باشید. حس مدرنیته و حرکت را برمی انگیزد. از سوی دیگر، تعادل متقارن زمانی است که شما دو ضلع یکسان از یک طرح دارید که در دو طرف نقطه مرکزی محور دارای وزن مساوی هستند. حس رسمی بودن و ساختار را برمی انگیزد.

تعادل بصری

symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-see-saw-symmetry-opt-small
درک تعادل در دنیای فیزیکی آسان است زیرا ما همیشه آن را تجربه می کنیم. وقتی چیزی از تعادل خارج شود، تمایل به افتادن دارد. احتمالاً در مقطعی از زندگی خود در حال چرخش یا چرخش بوده اید – شما در یک طرف و یک دوست از طرف دیگر.
با فرض اینکه شما دو نفر تقریباً یک اندازه هستید، می توانید به راحتی روی تاب تعادل برقرار کنید. تصویر زیر متعادل به نظر می رسد، با دو نفر با اندازه مساوی از نقطه تکیه گاه که تاب روی آن متعادل است فاصله دارند.

symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-see-saw-unbalanced-opt-small

symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-see-saw-asymmetry-opt-small

این تصویر درست به نظر نمی رسد زیرا می دانیم که فرد سمت چپ آنقدر بزرگ نیست که بتواند تعادل فرد سمت راست را حفظ کند. نیروی جهت عقربه های ساعت باید بسیار بیشتر باشد و تاب باید در سمت راست زمین را لمس کند.
با این حال، اگر شخص بزرگتر به سمت مرکز بلغزد، تاب دوباره متعادل می شود.

تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)

ترکیب متقارن / تعادل غیر متقارن

در اینجا، قدرت یک فرد بزرگتر با نزدیکتر شدن به نقطه تکیه گاه که نوسان روی آن متعادل است، کاهش می یابد. من مطمئن خواهم بود که قبلاً در تاب بوده‌اید یا حداقل بازی دیگران را تماشا کرده‌اید و حس خوبی از آنچه در حال وقوع است دارید.
تعادل بصری مشابه است. وزن فیزیکی با وزن بصری جایگزین می شود. جهتی که وزن فیزیکی در آن عمل می کند با جهت نوری جایگزین می شود.
برای یادآوری، در اینجا تعاریفی از وزن بصری و راهنمایی بصری آورده شده است، اگرچه برای جزئیات بیشتر شما را به پست چهارم این مجموعه ارجاع می دهم.
وزن بصری این وزن درک شده عنصر مرئی است. این معیاری است که نشان می دهد هر چیزی در صفحه چقدر برای بیننده جذاب است.
جهت بصری این جهت درک قدرت بصری است. این جهتی است که ما فکر می کنیم اگر عنصری به آن فرصت داده شود تا بر اساس نیروهای وارده بر آن حرکت کند، باید در آن حرکت کند.
شما از ابزاری برای اندازه گیری نیروها استفاده نمی کنید. از فرمول برای محاسبه اینکه آیا همه چیز در تعادل است استفاده نکنید. در عوض، از چشم خود برای تعیین متعادل بودن فرمول استفاده می کنید.

چرا تعادل بصری مهم است

همانطور که در دنیای فیزیکی، تعادل بصری چیز خوبی است. فی نفسه مطلوب است. یک ترکیب نامتعادل ممکن است برای بیننده احساس ناراحتی کند. به تصویر دوم از سه تصویر بانوج نگاه کنید – اشتباه به نظر می رسد زیرا می توانیم بگوییم که بانوج نباید در تعادل باشد.
وزن بصری معیاری از علاقه بصری یک عنصر یا ناحیه در یک طرح است. هنگامی که یک ترکیب از نظر بصری متعادل است، هر بخش از آن مقداری علاقه دارد. علاقه بصری متعادل است و بینندگان را با طراحی درگیر نگه می دارد.
بدون تعادل بصری، بینندگان ممکن است تمام قسمت های طراحی را نبینند. آنها احتمالاً هیچ زمانی را در مناطقی با وزن کمتر یا علاقه بصری سپری نخواهند کرد. هر گونه اطلاعات در آن مناطق به راحتی می تواند مورد توجه قرار نگیرد.
شما طراحی را از نظر بصری متعادل خواهید کرد زیرا می خواهید نقاط مورد علاقه را در ترکیب خود متعادل کنید تا بینندگان با تمام اطلاعاتی که می خواهید منتقل کنید وقت بگذارند.
Symmetrie-mosque-symmetric-and-asymmetric-balance

تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)

چهار نوع تعادل

بیش از یک راه برای متعادل کردن ترکیب وجود دارد. تصاویر قسمت قبل دو مورد از آنها را نشان می دهد. تصویر اول نمونه ای از تعادل متقارن و تصویر دوم نمونه ای از تعادل نامتقارن است. دو نوع دیگر از تعادل شعاعی و موزاییکی هستند.
symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-symmetry-opt-smallasymmetry-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-smallradial-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small
mosaic-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small
تعادل متقارن زمانی اتفاق می‌افتد که وزن‌های مساوی در دو طرف یک ترکیب قرار گرفته و حول یک تکیه‌گاه یا محور در مرکز متعادل باشند. تعادل متقارن احساس رسمی بودن (گاهی اوقات تعادل رسمی نامیده می شود) و ظرافت را برمی انگیزد. دعوتنامه عروسی نمونه خوبی از ترکیبی است که احتمالاً به طور متقارن متعادل است.
نقطه ضعف تعادل متقارن این است که ثابت است و گاهی اوقات خسته کننده است. از آنجایی که نیمی از ترکیب نیمی دیگر را منعکس می کند، حداقل نیمی از ترکیب تا حدودی قابل پیش بینی خواهد بود.

تعادل نامتقارن بصری

تعادل نامتقارن ناشی از وزن نوری نامتقارن در هر طرف ترکیب است. یک طرف ترکیب ممکن است حاوی یک عنصر غالب باشد که می تواند توسط دو یا کمتر نقطه کانونی در طرف دیگر متعادل شود. یک آیتم سنگین ممکن است از یک طرف توسط گروهی از اقلام سبک تر از طرف دیگر از نظر بصری متعادل شود.
تعادل نامتقارن پویاتر و جالب تر است. احساس مدرنیته، حرکت، انرژی و سرزندگی را برمی انگیزد. تعادل نامتقارن تنوع بصری بیشتری را فراهم می کند، اگرچه دستیابی به آن دشوارتر است زیرا روابط بین عناصر پیچیده تر است.
04-helen-and-hard-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small 03-types-of-symmetry-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small 05-tilde-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small
تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)
07-hirondelle-usa-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small 06-carrie-voldengen-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small 09-shinydemos-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-opt-small 10-rabbitstale-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-opt-small 08-vlog-it-opt-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-small 11-the-onion-symmetric-asymmetric-and-hybrid-balance-opt-small

سوالات متداول FAQ

تعادل متقارن چیست؟

تعادل متقارن زمانی اتفاق می افتد که شما دو طرف یکسان از یک طرح با یک نقطه مرکزی برای محور داشته باشید – بنابراین اگر طرح را به نصف برش دهید، سمت چپ و راست تصاویر آینه ای از یکدیگر هستند. برای اینکه یک طرح دقیقاً یکسان در نظر گرفته شود، باید از هر دو طرف تصاویری با اهمیت یکسان داشته باشد.

تعادل نامتقارن چیست؟

تعادل نامتقارن زمانی اتفاق می‌افتد که در هر دو طرف طراحی، تصاویر متفاوتی داشته باشید، اما تصویر همچنان متعادل به نظر می‌رسد. برای اینکه یک طرح نامتقارن در نظر گرفته شود، طرح باید دارای وزن بصری نامتقارن در هر دو طرف باشد، اما این تصاویر نامتقارن باید یکدیگر را متعادل کنند.

تعادل متقارن و نامتقارن ☯️ (+عکس)

4 دیدگاه دربارهٔ «تعادل متقارن و نامتقارن چیست؟ ☯️ (+عکس)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *