repetition-pattern-and-rhythm-in-the-design

طراحی ریتم، تکرار و الگو

در این مقاله سرپ لنسر سعی دایم سه موضوع بسیار مهم در طراحی (تکرار، الگو و ریتم) را شرح دهیم. این موضوع تنها در طراحی گرافیک صحت ندارد. بلکه شما هر چیزی بخواهید طراحی کنید. از طراحی داخلی گرفته تا طراحی ماشین یا نقاشی، برای زیباتر کردن اثر هنری تان نیاز داریم تا از سه اصل تکرار، الگو و ریتم در طراحی استفاده کنید. بیایید نگاهی به سه موضوع بیندازیم که در نگاه اول ممکن است بسیار اساسی و خود شرح به نظر برسند. با این حال، اگرچه ممکن است به نظر برسد که نیازی به معرفی ندارد، اما باید آن را مطالعه کنیم. با درک این مفاهیم، ​​میتوانید آنها را به طور مؤثرتری برای جلب توجه کاربران و در عین حال مؤثرتر کردن طرح های خود به کار ببرید.
بگویید «تکرار شده» و ممکن است به فکر کسی بیفتید که بارها و بارها همان حرف را میزند. با این حال، آنها در طراحی متفاوت هستند. تکرار چیزها نباید خسته کننده باشد! این میتواند طراحی را در صورت استفاده صحیح فعال کند. همچنین میتواند اطمینان حاصل کند که پیام ها بهتر درک میشوند. ما به عنوان طراح، سه راه تکرار داریم: تکرار، الگو و ریتم در طراحی داریم.
pattern-and-rhythm-in-the-design
تکرار، الگو و ریتم در طراحی

۱. تکرار در طراحی

تکرار به سادگی تکرار یک عنصر چند بار در یک طرح است. برای مثال می توانید یک خط را به صورت افقی بکشید و سپس چندین خط دیگر در کنار آن بکشید.
تکرار میتواند در طراحی وب و اپلیکیشن مفید باشد. به عنوان مثال، شما انتظار دارید که یک لوگو ی تجاری در هر صفحه و در همان مکان تکرار شود. آیتم های منو اغلب در یک مکان در صفحه تکرار میشوند. این به ارائه یک تجربه کاربری ثابت کمک میکند. با تکرار عناصر، ما به عنوان طراح نه تنها مطابق انتظارات کاربران خود به این روش ارائه میدهیم، بلکه تجربه آنها را نیز بهبود میبخشیم. ثابت بودن باعث راحتی بیشتر کاربران میشود. به یاد داشته باشید که چشم به طور پیش فرض به روش خاصی کار میکند. استفاده از تکرار برای زیر نظر گرفتن عناصر طراحی به این معنی است که از این روند استفاده میکنیم. همچنین میتوانیم از اشکال، رنگ‌ها، بافت‌ها، خطوط و غیره برای حفظ این ثبات از طریق تکرار استفاده کنیم.
همچنین میتوانید با استفاده از پیام های تکرار شونده به تکرار برسید. اگر میخواهید مشتریانتان بدانند که شما ارزان‌ترین یا سریع‌ترین کسب‌وکار هستید، اگر میخواهید پیام ادامه پیدا کند، میخواهید بیش از یک بار به آنها اطلاع دهید. در این حالت از تکرار برای تقویت استفاده میکنیم. ممکن است به یاد داشته باشید که جداول زمانی را با تکرار آنها یاد بگیرید تا زمانی که آنها را در ذهن داشته باشید. اصل در اینجا یکسان است. ما هر چه بیشتر با اطلاعات روبرو شویم و آن را جذب کنیم، بهتر آن را حفظ میکنیم.
تکرار، الگو و ریتم در طراحی

۲. الگو در طراحی

الگو ها به سادگی تکرار بیش از یک عنصر طراحی هستند که در هماهنگی با یکدیگر کار میکنند. یک الگوی بدون درز الگویی است که در آن هر عنصر در یک طرح (مهم نیست چند بار تکرار شود) با هم متحد میشوند تا یک واحد کامل را تشکیل دهند. این بیشتر در پس‌زمینه‌های صفحات وب و برنامه‌ها رایج است. در طراحی فرش و کاغذ دیواری نیز محبوب است. به اطراف نگاه کنید: روکش تخت، یک دیوار، یک جلد دفترچه یادداشت. اگر الگوی بدون درز می بینید، از نزدیک به آن نگاه کنید. آیا میبینید که چگونه عناصر (دایره ها، مارپیچ ها، مخروط ها، و …) بارها و بارها به یک شکل ظاهر میشوند؟ گاهی لمس میکنند. گاهی اوقات بین آنها فاصله وجود دارد.
همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، طراحان در اکثر سبک ها به جای کلمات به رنگ ها، بافت ها و اشکال تکیه میکنند. ما میتوانیم اشکال را خیلی سریعتر از کلمات تشخیص دهیم، که باید آنها را بخوانیم، مهم نیست چقدر سریع. چنین الگو هایی را میتوانید در معماری نیز بیابید. معماران تمایل دارند از یک موضوع متحدالشکل در داخل و خارج ساختمان ها استفاده کنند تا ظاهر زیبایی را بهبود بخشند. این جدید نیست. به ساختمان های یونان باستان مانند پارتنون فکر کنید. طراحان باستانی میتوانستند در استفاده از الگو ها برای عناصری مانند خطوط و مارپیچ ماهر باشند.

حضور اصل الگو در طراحی سایت

وقتی به استفاده از الگو ها در طراحی سایت یا اپلیکیشن فکر میکنید، باید به پیچیدگی الگو فکر کنید. اگرچه ممکن است تقسیم یک تصویر به عنوان پس‌زمینه ایده خوبی به نظر برسد، اما این امر می‌تواند خواندن متن بالای الگو را دشوارتر کند. اگر میخواهید برای سایتی طراحی کنید که به سفر به یونان میپردازد، میتوانید از بالای یک ستون قدیمی برای طراحی خود استفاده کنید. در ابتدا عالی به نظر میرسد. طرح زیبایی با دایره و برگ انگور دارید.
با این حال، هنوز باید متن اضافه کنید. بنابراین، هنگامی که این را بازنویسی میکنید، به سرعت متوجه یک مشکل خواهید شد. نوشته های تیره گاهی روی خطوط تاریک تصویر می افتد. میتوانید از متن روشن تری مانند سفید یا زرد استفاده کنید، اما متوجه خواهید شد که سنگ خاکستری خواندن را نیز دشوار میکند. خواندن آن برای کاربران نیز مشکل است. آنها میخواهند با طراحی شما درگیر شوند، نه تلاش برای خواندن متن. اگر میخواهید تجربه کاربری را حفظ کنید و کاربران را در صفحه خود نگه دارید، سادگی و تطبیق پذیری ملاحظات کلیدی هستند.
تکرار، الگو و ریتم در طراحی

۳. ریتم در طراحی

وقتی آیتم ها تکرار میشوند، فواصل بین این تکرارها میتواند حس ریتم و حرکت را در بیننده ایجاد کند. نوازندگان در فاصله بین نت‌ها ریتم ایجاد میکنند و باعث میشوند این شکاف‌های «بی‌صدا» به‌طور مؤثری ضرب‌ها را اجرا کنند. طراحان برای ایجاد ریتم، فضاهایی را بین عناصر وارد میکنند. به طور کلی، پنج نوع ریتم بصری وجود دارد.
rhythm-in-the-design

طراحی ریتم تصادفی

تکرار آیتم ها بدون فاصله زمانی تعیین شده باعث ایجاد سرعت تصادفی میشود. فاصله میتواند در اینجا میلی متر، و در آنجا سانتی متر باشد، در حالی که عناصر میتوانند در همه جا باشند. به بارش برف، سنگریزه های ساحل، ترافیک فکر کنید: همه نمونه هایی از ریتم های تصادفی در محل کار هستند.
همچنین شایان ذکر است که اگر بخش کوچکی از سرعت را بررسی کنید، ممکن است سرعت به طور تصادفی ظاهر شود. با این حال، اگر به عقب برگردید و بخش بزرگ‌تری را بررسی کنید، ممکن است یک ریتم منظم اما پیچیده در طرح اعمال شود. به یاد داشته باشید که شما هم تصاویر مثبت و هم منفی دارید که میتوانید از آنها استفاده کنید تا هم عناصر و هم فضاهای بین آنها، “پیش بینی” طرح شما را دشوار کند. با مجموعه ای بزرگتر از آیتم ها، تقریباً امکانات نامحدودی برای بازی خواهید داشت. هنرمند رنه ماگریت از ریتم تصادفی به طرز جالبی استفاده کرد.

طراحی ریتم منظم

مانند ضربان قلب، یک ریتم منظم دوره های یکسانی را بارها و بارها دنبال میکند. شما میتوانید به راحتی با ایجاد یک شبکه یا یک سری خطوط عمودی یک ریتم منظم ایجاد کنید. چشم کاربر بلافاصله ریتم منظم را تشخیص میدهد و آن را برای هر گونه بی نظمی در فرآیند بررسی میکند. به یاد داشته باشید که چشم “دوست دارد” به سمت عناصر برجسته کشیده شود. بنابراین، این خطر وجود دارد که هنگام استفاده از یک ریتم منظم در یک طرح، یکنواخت شود (مانند چکیدن یک شیر آب).
تکرار، الگو و ریتم در طراحی

طراحی ریتم متناوب

میتوانید بیش از یک عنصر را در طرح تکرار کنید. در طرح جایگزین، او از الگوی ۱-۲-۱-۲-۱-۲ استفاده میکند. به مربع های سیاه و سفید روی صفحه شطرنج فکر کنید: این یک تناوب از ریتم در بازی است. در واقع، ریتم متناوب یک ریتم منظم پیچیده تر است. این میتواند به سادگی صفحه شطرنج ما باشد، یا ممکن است چیزی پیچیده تر را تصور کنیم. برخی از ریتم‌ های متناوب عالی شامل ردیف‌هایی از ماهی، پرندگان یا حیوانات دیگر است. با در نظر گرفتن ماهی به عنوان مثال، میبینیم که هر ماهی یکسان از دیگری پیروی میکند. در زیر، دنباله تکرار شده است.
با این حال، فضای منفی بین ردیف ها، ماهی با رنگ دیگر (که ما پس زمینه را در نظر میگیریم) را نشان میدهد که در جهت دیگر شنا میکند و خطوط ظریف باله ها و دم های آن با ماهی های نوع اول در هم تنیده شده است. NS. Escher’s Lizard (۱۹۴۲) نمونه عالی دیگری از این موضوع است که شامل مارمولک های سه رنگ با یک جفت مارمولک از هر رنگی است که از دمی به دم دیگر رو به رو هستند. به همان اندازه که بخواهیم یک ریتم متناوب ایجاد کنیم، ساده یا پیچیده است، میتواند راهی آسان برای از بین بردن یکنواختی یک ریتم منظم باشد.

ریتم جریان

ریتم چریان عناصر تکرار شونده را پس از خمیدگی ها، منحنی ها و موج ها نشان میدهد. در طبیعت میتوانید این را در امواج ساحل یا تپه های شنی مشاهده کنید. به عنوان طراح، میتوانیم با ساختن الگو های شگفت‌انگیز عناصر با ریتمی روان از طبیعت تقلید کنیم. ما میتوانیم خوشه‌هایی از جلبک‌های دریایی را در زیر آب نشان دهیم که رشته‌های آن‌ها به آرامی در یک سری جهت‌ها رو به رو هستند. کاربر تصور میکند که آنها در حال شستشو با یکدیگر هستند.

ریتم تدریجی

ما میتوانیم سرعت تدریجی را به سادگی با تغییر یک ویژگی یک عنصر در حین تکرار آن ایجاد کنیم. ما میتوانیم یک سری دایره، یکی روی دیگری بکشیم، به طوری که هر دایره پایینی بزرگتر شود. آیا میبینید که چگونه بزرگترین مورد در پایین به نظر میرسد که به شما نزدیک تر است؟ ما میتوانیم ریتم را به صورت نامحسوس یا چشمگیر تغییر تدریجی دهیم. میتوانید به تدریج به دایره‌های کوچک‌تر سایه اضافه کنید تا کوچک‌ترین دایره در بالا تیره شود، دایره میانی در سایه جزئی باشد و بزرگ‌ترین آن فقط کمی سایه داشته باشد. ریتم های پیشرونده ما را احاطه کرده اند. اگر بخواهید از شخصی در حال رقص فیلم بگیرید و سپس فریم به فریم این ویدیو را اسکن کنید، ضربان تدریجی خواهید داشت.
repetition-pattern-design
تکرار، الگو و ریتم در طراحی

طراحی با تکرار، الگو و ریتم

استفاده از عناصر بصری تکراری یک تکنیک طراح است که معمولا در طراحی وب استفاده میشود. برای ارائه یک تجربه بصری ثابت، میتوانید عناصر طراحی را تکرار کنید. تمرکز روی محتوا را برای کاربران آسان‌تر میکند زیرا میدانند انواع خاصی از محتوا یا گزینه‌های ناوبری را کجا پیدا کنند.
همچنین میتوانید از تکرار برای جلب توجه به یک حوزه خاص از محتوا یا طراحی استفاده کنید. میتوانید از آن برای نشان دادن روابط بین بلوک های محتوا نیز استفاده کنید.
همچنین میتوانید از الگو های پس‌زمینه برای افزودن بافت و سازگاری استفاده کنید، و میتوانید آن‌ها را برای ایجاد هماهنگی بین صفحاتی از همان نوع منتشر کنید.
به‌عنوان طراح، میتوانیم از ریتم برای ایجاد هیجان (افزایش تدریجی در طول زمان) یا اطمینان خاطر (برای مثال در صفحه‌ای که مادران باردار را هدف قرار میدهد ایده‌آل باشد، استفاده کنیم). یا میتوانیم از آن برای تأثیرگذاری بر احساسات دیگر استفاده کنیم.

به عنوان یک طراح شما سه نوع تکرار در طراحی دارید:

  1. تکرار
  2. الگو
  3. ریتم
میتوانید از آنها برای شکل دادن به تجربه کاربری در وب یا برنامه استفاده کنید. از طریق تکرار، الگو ها یا ریتم، میتوانید “حالت” رابط کاربری را تنظیم کنید و از این عناصر برای بهبود پیام خود و/یا ایجاد ظاهر و احساس محصول خود استفاده کنید.
تکرار ساده ترین مولفه ای است که میتوانید استفاده کنید. الگو گروهی از عناصر است که تکرار میشوند. ریتم شامل استفاده از فواصل یا فاصله بین عناصر برای ایجاد حس ریتم یا حرکت به کاربر است. میتوانیم از پنج نوع ریتم استفاده کنیم:
  1. ریتم تصادفی
  2. ریتم منظم
  3. چرخش ریتم
  4. جریان ریتم
  5. ریتم تدریجی

تکرار، الگو و ریتم در طراحی

همچنین مفهوم دیگری از سبک وجود دارد که از معمار کریستوفر الکساندر آمده است. در مقاله بعدی به بررسی آن خواهیم پرداخت. ریتم، مانند موسیقی، به ایجاد ریتم در طراحی شما کمک میکند و کاربران را با انواع تغییرات جالب درگیر میکند. با کمی فکر، میتوانید تاثیر پیام خود را با کار با ریتم مناسب در طراحی خود به حداکثر برسانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *