طراحی-ux

چگونه رشته خود را از طراحی گرافیک به طراحی UX تغییر دهید؟😍

در این مقاله رز دیزاین سعی داریم معانی طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) را مشخص کنیم. همچین ارتباط و تفاوت آنها در طراحی گرافیک را از وجه های مختلف بررسی خواهیم کرد. این مقاله ترجمه نسخه انگلیسی میباشد. لذا اگر نظر تکمیلی داشتید یا اشکال ترجمی مشاهده کردید. ممنون میشم برای تجربه بهتر خودتان و کاربران در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

UX و طراحی UX چیست؟

(UX) تجربه کاربری یک محصول خاص در هنگام استفاده از آن محصول است. بنابراین وظیفه یک طراح UX ایجاد محصولی است که بهترین تجربه ممکن را برای کاربر فراهم کند. چگونه این اتفاق می افتد؟

خب با تحقیق زیاد شروع شد. شما نمی توانید چیزی با ارزش برای کاربر ایجاد کنید مگر اینکه بفهمید آنها می خواهند چه نوع مشکلاتی را حل کنند و چگونه می توانید آن مشکلات را حل کنید تا کاربر بخواهد – یا بهتر است بگویم، به راه حل شما نیاز داشته باشد. شما فقط با تعامل با کاربران خود می توانید این درک را به دست آورید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید، طراحان UX تمایل دارند به سه عامل اصلی توجه کنند: ظاهر محصول، احساس این محصول و قابلیت استفاده از این محصول.

 

ظاهر محصول همه چیز در مورد ایجاد محصولی است که دارای جذابیت بصری است که به ویژه با ارزش‌های کاربر همسو می‌شود و روح آنچه را که در آن محصول انتظار دارند را به تصویر می‌کشد. به عبارت دیگر، نه تنها باید زیبا به نظر برسد، بلکه باید ظاهر مناسبی نیز داشته باشد. با این کار باعث ایجاد پیوند اعتماد و اعتبار بین تولید کننده و کاربر می شود.

بعد احساسی است که در واقع در مورد توسعه محصولاتی است که “استفاده از آنها لذت بخش است.” یعنی چه با آنها تعامل داشته باشید و چه با آنها تعامل داشته باشید، محصولات باید یک تجربه لذت بخش را ارائه دهند و نه فقط یک تجربه عملی.

در نهایت، سهولت استفاده سنگ بنای تجربه کاربری است. اگر محصول غیرقابل استفاده باشد، تجربه استفاده از آن هرگز خوب نخواهد بود. طراحان UX می‌خواهند محصولاتی ایجاد کنند که در حالت ایده‌آل می‌توانند برای رفع نیازهای خاص کاربر طراحی شوند، اما عملکرد قابل پیش‌بینی را ارائه دهند.

اگر هنوز در مورد موضوع طراحی UX مطمئن نیستید، نگران نباشید! ما مجموعه‌ای از مقالات داریم که ممکن است به شما در تصمیم‌گیری کمک کند – آنها برخی از مفاهیم کلیدی سطح بالای طراحی UX را با جزئیات بیشتری از آنچه در اینجا می‌توانیم بررسی می‌کنند:

طراحی گرافیک طراحی UX

مزایای-طراحی-ux

وجه اشتراک طراحی گرافیک و طراحی UX چیست؟

طراحی احساسی

طراحی گرافیک در مورد ارتباط احساسی از طریق تایپوگرافی، رنگ و تصاویر است. خطوط نازک و رنگ‌های تیره خاموش، جدیت را تداعی می‌کنند، در حالی که خطوط Saint-Service و رنگ‌های روشن تمایل به انتقال حس شادی یا هیجان دارند. بنابراین، طراحان گرافیک اغلب طراحان احساسی هستند که واکنش های خاصی را در کاربر ایجاد می کنند. طراحی UX همچنین با شکل دادن به احساسات کاربر مرتبط است، اگرچه تمایل دارد تصویر بزرگتر و وسیع تری از کل تجربه کاربر با محصول ارائه دهد. علاوه بر تمرکز روی تایپوگرافی و رنگ های صحیح، طراحان UX همچنین به طراحی حرکت، لحن محتوا و معماری اطلاعات و موارد دیگر توجه دارند.

تفکر خلاقانه طراحی UX

طراحان گرافیک و طراحان تجربه کاربری به همان اندازه در تفکر خلاق مهارت دارند. برای طراحان گرافیک، ایجاد تصاویری که به قرارداد پایبند باشند (و در نتیجه به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند) در حالی که حس اصالت را حفظ می کنند (برای متمایز شدن در میان رقبا) نیاز به تفکر خلاق و انتقادی جدی دارد. به همین ترتیب، طراحان تجربه کاربری باید محصولاتی ایجاد کنند که مشکلات کاربران را حل کند – و گاهی اوقات، راه حل های سنتی همیشه بهترین یا راحت ترین نیستند.

 

مدل ها

طراحان گرافیک اغلب قبل از ارائه طرح نهایی، ماکت ها و وایرفریم های طرح های خود را ایجاد می کنند. این فرصتی را به مشتریان می دهد تا در مورد طرح های خود بازخورد ارائه دهند و بدون نیاز به شروع از ابتدا آنها را بهبود بخشند. طراحان UX نیز ماکت‌ها و نمونه‌های اولیه را ایجاد می‌کنند، اما این مدل‌ها تمایل کمتری به «ظاهر» یک محصول دارند و بیشتر بر روی «احساس» آن تمرکز می‌کنند. آیا نمونه اولیه مفید است؟ قابل استفاده هست؟ آیا مطلوب است؟ اینها سوالاتی هستند که یک طراح UX می خواهد به آنها پاسخ دهد.

 

تفاوت های طراحی گرافیک و طراحی UX

فوکوس کاربر در مقابل فوکوس پیکسلی
طراحان گرافیک تمایل دارند که در طراحی های خود به دنبال کمال پیکسل باشند. اطمینان از اینکه متن دارای هسته و رنگ مطابق با دستورالعمل های برندسازی است، اغلب به بخش بزرگی از کار یک طراح گرافیک نیاز دارد – و دلیل خوبی نیز دارد. با این حال، طراحان UX عمدتا بر روی کاربران تمرکز می کنند. آنها رابط بین کاربران و محصول را مطالعه می کنند و راه هایی را برای اطمینان از پاسخگویی محصول به نیازهای اصلی کاربر پیدا می کنند. و آنها این کار را با انجام تحقیقات زیادی انجام می دهند – صحبت کردن با کاربران و مشاهده آنها، ایجاد شخصیت ها و داستان های کاربر، انجام تست قابلیت استفاده روی محصولات و موارد دیگر. طراحان گرافیکی که به دنبال تغییر مسیرهای شغلی هستند، باید مقدار قابل توجهی کار را برای کشف نحوه انجام تحقیقات کاربر انجام دهند (در این مورد در ادامه مقاله بیشتر توضیح داده خواهد شد).

حل مشکلات مکرر طراحی UX

طراحی UX تا حد زیادی یک فرآیند حل مسئله تکراری است و می تواند بسیار متفاوت از آنچه شما به عنوان یک طراح گرافیک به انجام آن عادت دارید باشد. با شناسایی مشکل شروع می شود. این اغلب از طریق تحقیقات کاربر پیدا می شود، و اگر نه، توسط تحقیقات کاربر تایید می شود. هیچ فایده ای در حل مشکلاتی که کاربران به آن اهمیت نمی دهند وجود ندارد. آنها برای حل این مشکلات پولی نخواهند داد و این به این معنی است که شرکت شما پولی به دست نخواهد آورد.

طراحی گرافیک طراحی UX

از مرحله شناسایی مشکل، تحقیقات بیشتر در مورد بهترین روش حل مشکل به روشی که برای کاربر خوشایند باشد – معمولاً از طریق مشاهدات، نظرسنجی ها، مطالعات قوم نگاری و غیره انجام می شود.

این تحقیق سپس به طراحی محصول اطلاع می دهد. سپس طرح ها با کاربران آزمایش می شوند تا ببینند آیا تحقیقات به راه حل های مناسب منتهی شده است یا خیر. طرح ها به طور مداوم تکرار می شوند تا زمانی که تحقیقات تأیید کند که به اندازه کافی خوب هستند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، محصول راه اندازی می شود، اما فرآیند طراحی هنوز به پایان نرسیده است. طرح به طور مداوم آزمایش می شود و بازخورد کاربران گرفته می شود، بنابراین دور جدیدی از تحقیقات کاربر آغاز می شود. بهبودهای آینده در طراحی بر اساس این بازخورد انجام خواهد شد.

چند رشته ای در مقابل تخصصی

طراحی گرافیک یک رشته تخصصی است و سطح خاصی از مهارت و مجموعه ای از مهارت های تخصصی (مانند تایپوگرافی و تئوری رنگ) برای تولید تصاویر عالی مورد نیاز است. از سوی دیگر، طراحی UX چند رشته ای است و بسیاری از مدارس دانش را شامل می شود. طراحان تجربه کاربری باید به طور مداوم در مورد روانشناسی انسان، طراحی تعامل، مهندسی اطلاعات و تکنیک های تحقیق کاربر، به نام چند مورد، برای ایجاد راه حل های مناسب برای مشکلات کاربر بیاموزند. دان نورمن، مردی که اصطلاح «تجربه کاربر» را ابداع کرد، توضیح می‌دهد که تجربه کاربر «همه جنبه‌های تجربه یک فرد با یک سیستم از جمله گرافیک طراحی صنعتی، رابط، تعامل فیزیکی و شواهد را در بر می‌گیرد».

 

طراحی-ux-چیست؟

 

مزیت بزرگ تجربه طراحی گرافیک هنگام حرکت به سمت طراحی UX

زیبایی شناسی

طراحی گرافیک طراحی UX

بزرگترین مزیت برای طراحان گرافیکی که به سمت طراحی تجربه کاربری حرکت می کنند این است که می توانند چیزها را جذاب کنند. یک تصور غلط رایج در مورد طراحی UX این است که قابلیت استفاده خوب بر زیبایی شناسی برتری دارد. برعکس، زیبایی شناسی خوبی برای بهبود تجربه کلی کاربر از یک محصول یافت شده است – با ایجاد آرامش بیشتر در کاربران، ایجاد یک برداشت اولیه مثبت، و تنها به طور کلی نشان دادن علاقه شما (۳).

 

زیبایی شناسی همچنین به طراحان کمک می کند تا با ذینفعان داخلی شرکت خود ارتباط برقرار کنند. طراحان گرافیک قبلی می توانند نتایج جستجو را به گونه ای ارائه کنند که ذینفعان بنشینند و توجه کنند. مهارت‌های طراحی گرافیک اغلب در تحقیقات UX اختیاری دیده می‌شوند، اما انکار تأثیر نتایج زیبا و خوب ارائه‌شده دشوار است. اگر تغییر ایجاد کنید، باید بین تمایلات خود برای عالی کردن چیزها و نیاز به پیشبرد پروژه های طراحی خود تعادل برقرار کنید. مواقعی در طراحی UX وجود دارد که چند خط خطی در پشت یک دستمال برای پیشبرد کارها کافی است. در این صورت ۳ روز را صرف تولید برچسب نکنید.

کنوانسیون ها و روندها طراحی UX

داشتن پیشینه طراحی نه تنها به این معنی است که شما ایده خوبی از اصطلاحات طراحی دارید، بلکه به این معنی است که احتمالاً با قراردادها و روندهای طراحی وب یا برنامه آشنا هستید. بیشتر اوقات، طراحان UX از قراردادهای استاندارد (مانند تغییر حالت روشن/خاموش، منوی کشویی برای چندین گزینه و غیره) استفاده می کنند، زیرا کاربران انتظار این تعاملات را در یک وب سایت داشتند. طراحان گرافیک – به خصوص اگر در گذشته نمونه های اولیه ایجاد کرده باشید – نیز با چنین قراردادهایی آشنا هستند. این بدان معنی است که شما سریعتر از هر کسی که از یک پس زمینه غیر طراحی است، با نقش طراحی UX سازگار می شوید. این ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما ارتباطات هسته اصلی هر پروژه طراحی UX است و توانایی صحبت کردن یک مزیت بزرگ است.

چگونه مهارت های خود را برای حرکت از طراحی گرافیکی به طراحی تجربه کاربری افزایش دهید
آیا بین مهارت های طراحی گرافیکی و مهارت های طراحی تجربه کاربر فاصله وجود دارد؟ بله، اما حل نشدنی نیست. طراحان گرافیک قبلاً به زبان طراحی صحبت می کنند. آن‌ها فقط باید مهارت‌های خود را تقویت کنند تا آن‌هایی را که برای طراحی UX منحصربه‌فرد هستند، لحاظ کنند.

هنگامی که این مهارت‌ها را دارید، می‌توانید از آن‌ها در تجارت طراحی گرافیک خود استفاده کنید (زیرا طراحی تجربه کاربر می‌تواند به همان اندازه طراحی گرافیکی را آموزش دهد) و شروع به طراحی رزومه خود کنید تا مهارت‌های تجربه کاربری و همچنین مهارت‌های خود را در طراحی گرافیک برجسته کنید. .

همانطور که در بالا ذکر شد، کلید واقعی برای طراحان گرافیک درک تحقیقات کاربر در تمام اشکال آن است. همه دوره هایی که در زیر برجسته کرده ایم باید این نیاز را تا حد زیادی برآورده کنند.

 

درس های آنلاین طراحی UX

ما می‌خواهیم دوره‌های پیشنهادی خود را به‌طور متوسط ​​برای این منظور ارائه دهیم، زیرا بنیاد طراحی تعامل بزرگترین انجمن آموزش طراحی در جهان است. دان نورمن، همان مردی که اصطلاح «تجربه کاربر» را ابداع کرد و یکی از مشهورترین طراحان جهان است، می‌گوید: «ما یک معدن طلایی اطلاعات در مورد طراحی تعامل هستیم». فوربس می گوید ما آموزش طراحی UX سطح Ivy League را ارائه می دهیم!

سه دوره وجود دارد که ما به طور خاص با تغییر شغل یا اولین کار طراحی UX در ذهن جمع آوری کرده ایم. وقتی از ابتدا یک طراح UX شوید، با تمام زمینه‌های کار UX آشنا می‌شوید، مهارت‌های عملی ضروری برای انجام کسب‌وکار UX را یاد می‌گیرید و برای کار با مشتریان UX به‌عنوان مشاور اعتماد به نفس پیدا می‌کنید. در اولین شغل خود را به عنوان یک طراح UX (یا تعامل) دریافت کنید، خواهید فهمید که چگونه می توانید تجربه UX را که کارفرمایان بالقوه به دنبال آن هستند به دست آورید، یاد خواهید گرفت که چگونه یک جلد نامه برنده، رزومه و نمونه کارها برای یک مصاحبه UX ایجاد کنید و در مورد آن مذاکره کنید. پیشنهاد کار. و در User Research – Methods and Best Practices، روش های مختلف انجام تحقیقات کاربر و سپس پیاده سازی نتایج جستجو را خواهید آموخت.

ما همچنین طیف وسیعی از دوره های آموزشی دیگر (۳۲، و آنها به طور مداوم در حال رشد هستند!) ارائه می دهیم تا به شما در توسعه مهارت های طراحی UX کمک کند. خبر خوب این است که با هزینه کم سالانه، شما به مدت یک سال بدون هزینه اضافی به تمام دوره های ما دسترسی خواهید داشت و همچنین به انجمن ما نیز دسترسی خواهید داشت.

در اینجا می توانید در مورد دوره های دیگر ما بیشتر بدانید.

کورسرا

همچنین ممکن است بخواهید افرادی را در Coursera.org امتحان کنید، یک ارائه‌دهنده آموزش کم هزینه اما با کیفیت بالا که دوره‌هایی را در طیف وسیعی از موضوعات از جمله UX ارائه می‌دهد. برای ارائه دوره ها، گواهینامه ها و مدارک حرفه ای با دانشگاه ها و شرکت ها همکاری می کند و به طور کلی دوره ها بسیار خوب است. تمامی مطالب موجود در پلتفرم، به جز مدارک تحصیلی، در صورت درخواست در دسترس است. همچنین شایان ذکر است که برنامه های گواهی آنها فقط برای برنامه های جدید در هنگام تنظیم ویندوز در دسترس است. آنها همچنین اخیراً گواهینامه حرفه ای طراحی UX Google را راه اندازی کردند تا به زبان آموزان کمک کند مهارت های آمادگی کاری را در کمتر از شش ماه ایجاد کنند.

Udemy

Udemy بزرگترین کارگزار آموزشی در جهان است. آنها آموزش خود را طراحی نمی کنند. در عوض، سازندگان دوره را قادر می سازد دوره های خود را در پلتفرم خود بفروشند. آنها هزاران دوره را تقریباً در هر موضوع قابل تصوری ارائه می دهند. مشکل این است که Udemy هیچ گونه کنترل کیفیتی ارائه نمی دهد، و در حالی که می توانید دوره های عالی را در آنجا پیدا کنید، دوره های نه چندان عالی نیز وجود دارد.

دوره های کلاسی

اگر جیب های عمیق تری دارید و یادگیری در کلاس را به جای یادگیری آنلاین ترجیح می دهید، ممکن است بخواهید دوره های ارائه شده توسط گروه نیلسن نورمن را بررسی کنید. این گروه از شهرت بسیار خوبی برخوردار است و یکی از معتبرترین شرکت های مشاوره تجربه کاربری در جهان است. آنها دوره های خود را در محدوده ای از مکان ها ارائه می دهند، اما ما نمی توانیم تضمین کنیم که شما یکی از آنها را در آستان خود پیدا خواهید کرد و ممکن است مجبور شوید برای شرکت در آن مقداری مسافت را طی کنید.

مجمع عمومی طراحی UX

ما همچنین معتقدیم که مجمع عمومی برای ارائه آموزش جامع کلاس درس برای طراحی تجربه کاربر شهرت خوبی دارد. باز هم، ارزان نیست، اما این همیشه در آموزش حرفه ای در کلاس درس صادق است. شما می توانید بین دوره های پاره وقت یا تمام وقت یکی را انتخاب کنید. چون کوتاه هستند هر چند ماه یکبار تکرار می کنند. با این حال، آن‌ها فقط در مکان‌های انتخابی در دسترس هستند، و در صورت عدم اقامت در نزدیکی، باید هزینه‌های سفر و زندگی را در مجموع هزینه‌ها لحاظ کنید.

 

نتورکینگ طراحی UX

هنگامی که مجموعه مهارت های خود را تقویت کردید و برای اولین نقش UX خود احساس آمادگی کردید، ممکن است انجام برخی از شبکه ها برای شما آسان باشد. بهترین فرصت‌ها تقریباً همیشه زمانی پیدا می‌شوند که فردی در این زمینه کاری را به شما توصیه کند. لینکدین یکی از بهترین مکان ها برای شروع تعامل با شبکه های شخصی شماست. به برخی از گروه های UX بپیوندید، شروع به مشارکت کنید و آن شبکه بسیار مهم را با همتایان خود بسازید. اما آهسته قدم بردارید فقط ظاهر نشوید و شروع به درخواست کار نکنید. قبل از اینکه مردم کمک کنند به روابط با آنها نیاز دارید.

ما همچنین فرصت‌های شبکه‌سازی عالی را هم برای اعضای خود و هم برای غیرعضوها ارائه می‌کنیم. اعضا می‌توانند در گروه‌ها و انجمن‌های بحث و گفتگوی بسیاری که ارائه می‌دهیم، به جامعه جهانی متخصصان تجربه کاربری ما بپیوندند. ما بزرگترین انجمن طراحی طاقچه روی زمین را داریم، بنابراین فرصت‌های زیادی برای کاوش در آنجا وجود دارد. برای اعضا و غیرعضوها، ما همچنین جلسات گروه محلی را در بسیاری از نقاط جهان داریم. شرکت در این جلسات کاملا رایگان است و راهی عالی برای ملاقات با افراد UX در شهر یا شهر شماست. در صفحه انجمن ما اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

راهنمایی و بازخورد طراحی UX

یکی دیگر از راه‌های عالی برای پیشرفت شغلی، کار با یک مربی تجربه کاربری است که «آنجا بود و این کار را انجام داد و پیراهن را خرید»، حداقل به اصطلاح. ممکن است از طریق شبکه خود یک مربی پیدا کنید و این یک راه عالی برای ارتباط با یک مربی است، اما اگر نمی توانید، اعضای انجمن طراحی IDF می توانند به عنوان بخشی از حق عضویت سالانه خود به شبکه مربیان طراحی ما دسترسی داشته باشند.

اگر می خواهید از طراحی گرافیکی به طراحی UX به عنوان یک حرفه تغییر دهید، عالی است. آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نخواهد بود. شما فقط باید کمی آموزش داشته باشید تا با کارهایی که یک طراح UX انجام می دهد آشنا شوید و سپس می توانید برخی از این تکنیک ها را در شغل فعلی خود به کار ببرید. سپس زمانی که فکر می کنید زمان مناسب است، می توانید شروع به شبکه سازی و ترتیب دادن چند مصاحبه برای شغل جدید خود کنید!

https://www.interaction-design.org/literature/article/how-to-change-your-career-from-graphic-design-to-ux-design

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *